Krótka historia komody – kiedy powstała, kto zrobił pierwszy mebel, skąd taka nazwa. Kiedy odkryto, że komoda może służyć nie tylko w sypialni i mieścić nie tylko bieliznę. Taka mała podróż w czasie – od komody Ludwika XIV do nowoczesnej komody współczesnych projektantów.

Pierwsza komoda - wygoda

Twórcą pierwszej komody był stolarz-artystka króla Ludwika XIV. Jej nazwa z francuskiego (commode) oznacza „wygodę”. Zgodnie z barokowym stylem miała masywne kształty i była bogato zdobiona. Była to komoda do sypialni lub garderoby.

Barokowa komoda Ludwika XIV

Źródło: kalejdoskop.h2.pl

Komoda do różnych zastosowań – czas na Oświecenie

Wraz z oświeceniową modą na francuszczyznę komoda rozpowszechniła się w całej Europie. Poszerzyła też swoje zastosowanie – z sypialni trafiła do jadalni, gabinetów i salonów. Przechowywano w niej nie tylko bieliznę i pościel, ale i dokumenty, podręczne drobiazgi, a na jej blacie eksponowano pamiątki i zdjęcia. Komoda stała się powszechnie używanym meblem. Dziś nowoczesna komoda ma takie samo zastosowanie -zdobi każde wnętrze, pełni rolę praktyczną i dekoracyjną.

Komoda czasy Oświecenia

Źródło: francuskisalonik.pl

A jak to było z komodą w Polsce?

W Polsce komoda rozpowszechniła się w II połowie XVIII w. W zamożniejszych domach szlacheckich panna dostawała ją w posagu wraz z zawartością: haftowaną pościelą, obrusami, serwetami.

Komoda w Polsce, historia komody

Źródło: allegro.pl

A jak dziś prezentuje się nowoczesna komoda?

Na tle powyższych musimy przyznać, że wypada najkorzystniej. Bogate barokowe zdobienia wyparła oszczędność formy, minimalizm dekoracji. Faliste fronty zastąpiły gładkie fronty o ostrych kątach. Minimalistyczny styl urozmaicono efektownymi, dekoracyjnymi przeszkleniami – eksponującymi np. nową zastawę. Kiedyś gięte nogi, kunsztownie zdobione – dziś subtelnie ukryte, niskie, krótkie o kształcie prostokąta lub ich brak. Kiedyś matowe komody – dziś o wysokim połysku, błyszczące, rozświetlające wnętrze, nierzadko z podświetleniem. Mimo, że nowoczesne komody zostały zaprojektowane w minimalistycznym stylu przyćmiewają elegancją i klasą nawet te barokowe – bogato zdobione.

Komoda nowoczesna czarna wysoki połysk


Więcej nowoczesnych komód znajdziesz w kategorii: KOMODY»